JAK DZIAŁA KLIMATYZACJA?

Aktualnie klimatyzacja w biurach już jest ogólnym, niepisanym standardem. Jednak coraz częściej pojawia się ona w naszych domach. Biorąc pod uwagę obecnie panujące temperatury w okresie letnim nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Każdy chce odpocząć w domu, bez zmagania z uciążliwym upałem. Czy jednak wiemy, na czym polega praca klimatyzatora? W poniższym artykule odpowiadamy na podstawowe pytania – jak działa klimatyzacja i z czego się składa?

Chociaż brak instalacji klimatyzacyjnej nie jest za bardzo dokuczliwy w budynkach, które wzniesiono technologią murów warstwowych, to mieszkańcy domów drewnianych czy z dużymi przeszkleniami po nasłonecznionej stronie przeżywają trudne chwile, a same przesłony okienne zewnętrzne, jak i wewnętrzne często nie pomagają, dlatego warto pomyśleć nad klimatyzacją.

Co zapewnia profesjonalna klimatyzacja?

Podstawowym zadaniem systemu klimatyzacyjnego jest zapewnienie komfortu w biurze, czy domu. To jednak nie jedyna właściwość klimatyzatorów. Oprócz chłodzenia coraz częściej posiadają one funkcję grzania, która wykorzystuję energię pobraną z zewnątrz i przekazuje do środka budynku – jak pompa ciepła. Dodatkowo klimatyzatory osuszają powietrze z nadmiernej wilgotności pozostawiając nawilżenie na poziomie 40- 60% przez co unikamy rozwoju pleśni i grzybów. Filtry zastosowane w klimatyzatorach również działają na nasz plus. Dzięki zastosowanej w nich mikrostrukturze doskonale oczyszczają powietrze w naszych pomieszczeniach.

Jak działa klimatyzacja?

W klimatyzacji znajdują się 4 podstawowe elementy: parownik (jednostka wewnętrzna, która odbiera ciepło z pomieszczenia), sprężarka, skraplacz (jednostka zewnętrzna, która oddaje ciepło do otoczenia), zawór rozprężny (zmniejsza ciśnienie czynnika chłodniczego).

Działanie klimatyzacji rozpoczyna się w momencie, gdy czynnik chłodniczy pobiera ciepło z pomieszczenia i pod postacią pary przepływa do sprężarki. Ta natomiast podnosi jego ciśnienie i temperaturę (od 60 do 100 °C), by mógł pobrane wcześniej ciepło oddać w skraplaczu schładzanym powietrzem atmosferycznym o temperaturze ok. 30 °C. Następnie czynnik chłodniczy przedostaje się przez zawór rozprężny, gdzie ze względu na jego specyficzne właściwości dochodzi do gwałtownego spadku temperatury. W postaci pary przepływa do jednostki wewnętrznej (parownika), gdzie ogrzewa je powietrze z chłodzonego pomieszczenia. Dochodzi do ponownego pobrania ciepła przez czynnik chłodniczy i cały cykl odbywa się od początku, tym samym pozwalając na utrzymanie zadanej temperatury w pomieszczeniu.

Klimatyzatory to proste w obsłudze i mało zawodne urządzenia, które na pewno poprawią komfort życia w domu oraz pracy. Nie zwlekaj z namysłem i skontaktuj się z nami w celu dobrania klimatyzacji do Ciebie. Klima – System Ruda Śląska – Zapraszamy.

Udostępnij:

Kontakt z nami

Chorzów – Katowice – Bytom – Zabrze – Gliwice, Knurów – Mikołów – Mysłowice – Siemianowice – Świętochłowice – Piekary Śląskie – Tarnowskie Góry – Tychy – Rybnik – Racibórz – Żory – Przyczyna – Wodzisław Śląski – Jastrzębie Zdrój – Skoczów – Orzesze – Czerwionka Leszczyny -Pyskowice 

Zobacz inne nasze posty

SERWIS KLIMATYZACJI

Problemy z niesprawną klimatyzacją mogą uprzykrzyć życie nie tylko latem, ale też w trakcie chłodniejszych miesięcy. Nasza firma zajmuje się naprawą wszelkich usterek związanych z działaniem klimatyzacji, jej instalacją i osprzętem na terenie

Czytaj więcej »