Dzisiejsze urządzenia chłodzące dzięki wysoce zaawansowanej elektronice i budowie, są w stanie zapewnić minimalny pobór energii, na poziomie zdecydowanie akceptowalnym dla każdego portfela. W jaki sposób obliczyć, ile prądu zużywa klimatyzacja oraz jak obniżyć te koszty do minimum?
Koszty pracy klimatyzatora?
Moc urządzenia klimatyzacyjnego nie jest mocą rzeczywiście pobieraną z sieci. Decydującym czynnikiem, mającym wpływ na efektywność i pobór energii klimatyzatora, będzie miała jednak moc chłodnicza, czyli zdolność urządzenia do chłodzenia określonych mas powietrza, przepływających przez parownik. To właśnie tym parametrem – podawanym w dokumentacji urządzenia – powinniśmy się kierować, dobierając klimatyzator do powierzchni pomieszczenia.
Uśredniając wyniki dobrej klasy klimatyzatorów, możemy przyjąć, że moc chłodnicza w przypadku klimatyzatorów o mocy 3,5 kW wynosi około 1,1 kW. Średnio parametr ten osiąga więc wartość kliku krotnie mniejszą niż moc urządzenia. Musimy pamiętać, że dzięki zaawansowanym czujnikom i technologii sprężarek, nowoczesne klimatyzatory rzadko pracują z pełną mocą. W praktyce, podczas dziennej eksploatacji, zużycie prądu waha się w od 0,3 do 0,8 kWh.
Jak ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzator?
Przestrzeganie kilku zasad, pozwala w racjonalny sposób widocznie obniżyć koszty, związane z posiadaniem klimatyzacji.
- Uszczelnij wszystkie okna i drzwi. Brak dużego przepływu z zewnątrz ograniczy zużycie energii, potrzebnej do chłodzenia. Nie otwieraj ich również bez wyraźniej potrzeby, jeśli klimatyzacja jest włączona,
- Wyłączaj klimatyzację w czasie swojej nieobecności. Wiele z dostępnych w naszej ofercie modeli oferuje zdolność zaprogramowania czasu włączenia i wyłączenia lub zdalną obsługę za pomocą sieci Wi-Fi,
- Utrzymuj optymalną temperaturę 22-25 stopni. Im wyższa temperatura ustawiona na termostacie, tym niższe koszty użytkowania. Wskazany przez nas zakres jest także najlepszy pod względem wpływu na zdrowie i samopoczucie.