FILTRY HEPA – JAK DZIAŁAJĄ W KLIMATYZATORACH

Oczyszczacze powietrza dzięki właśnie zastosowanym filtrom HEPA wysokiej klasy są tak skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń stałych, w tym również części składowych smogu. Filtry ze względu na swoją wysoką czułość na powszechnie występujące alergeny czy bakterie i wirusy, znajdują swoje zastosowanie w klimatyzatorach, oczyszczaczach, a nawet odkurzaczach.

Filtr HEPA – co to jest?

Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air Filter) cechuje bardzo wysoka skuteczność usuwania zanieczyszczeń stałych z powietrza. Jest to wysoko skuteczny filtr powietrza powstały przy budowaniu bomby atomowej a jego pierwotne zastosowanie miało sprostać zanieczyszczeniom radioaktywnym.

Współczesne filtry HEPA mocno ewoluowały, a dzięki swojej skuteczności wciąż jednak wykorzystywane są we wszystkich miejscach, w których sterylność stawiana jest na pierwszym miejscu ze względów bezpieczeństwa. Pojawiają się więc w szpitalach, ale i elektrowniach jądrowych czy zakładach przemysłowych, które zajmują się produkcją żywności.

Wraz z rozwojem nowych technologii znalazły swoje miejsce także w naszych domach. Dzięki swoim właściwościom skutecznie filtrują:

  • pyły zawieszone (w tym cząsteczki będące składowymi smogu), które są niebezpieczne dla zdrowia człowieka,
  • pyłki roślin, alergeny roztoczy i zarodniki pleśni, szczególnie utrudniające funkcjonowanie osobom zmagającym się z alergiami,
  • powszechne bakterie, wirusy i zarodniki grzybów, będące czynnikami chorobotwórczymi,
  • kurz i drobną sierść, które zalegają na meblach czy ubraniach.

Konstrukcja filtrów opiera się na bardzo cienkim materiale filtracyjnym z włókna szklanego lub innych tworzyw sztucznych charakteryzujących się włóknami o podobnej wielkości i rozmieszczeniu. Dzięki złożeniu materiału do postaci harmonijki uzyskano dużą powierzchnię filtracji przy niskim oporze powietrza. Tak przygotowany filtr przymocowany jest za pomocą kleju do ramki, która otoczona zostaje gąbką, by wymusić przepływ powietrza jedynie przez włókno.

Działanie filtra HEPA

Połączenie odpowiedniego materiału i konstrukcji sprawia, że filtry HEPA filtrują zanieczyszczone powietrze w oparciu o mechanizmy:

  • dyfuzji molekularnej, kiedy drobne cząsteczki w chaotycznych ruchach “wpadają” na włókno,
  • bezpośrednie zaczepienie, kiedy dochodzi do przypadkowego “przyklejenia się” niedużej cząsteczki do włókna,
  • osadzanie bezwładnościowe, kiedy dużych rozmiarów cząstki wypadają z toru powietrza, a następnie uderzają we włókno.

Dzięki zastosowanych filtrach HEPA w klimatyzatorach, możemy czuć się pewnie używając czystego powietrza. Klimatyzacja oczyszcza powietrze we wnętrzach i usuwa szkodliwe mikro drobiny.

Chcąc dowiedzieć się więcej na temat klimatyzacji zachęcamy do kontaktu z nami.

Udostępnij:

Kontakt z nami

Chorzów – Katowice – Bytom – Zabrze – Gliwice, Knurów – Mikołów – Mysłowice – Siemianowice – Świętochłowice – Piekary Śląskie – Tarnowskie Góry – Tychy – Rybnik – Racibórz – Żory – Przyczyna – Wodzisław Śląski – Jastrzębie Zdrój – Skoczów – Orzesze – Czerwionka Leszczyny -Pyskowice 

Zobacz inne nasze posty

KLIMATYZACJA DO FIRMY I BIURA

Profesjonalna firma posiada biuro, w którym powinny zostać zapewnione odpowiednie warunki wpływające na jakość pracy. Jednymi z podstawowych czynników wpływających na dobre samopoczucie pracowników oraz jakość pracy są temperatura i jakość

Czytaj więcej »

JAK CZYŚCIĆ KLIMATYZACJĘ?

Klimatyzatory, tak jak wszystkie urządzenie domowego użytku, wymaga odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. Producenci sami zalecają, żeby przegląd systemu klimatyzacji odbywał się dwa razy w roku.

Czytaj więcej »