CZYNNIKI CHŁODNICZE W KLIMATYZACJI

Czynnikami najczęściej stosowanymi w klimatyzacjach są R32 oraz R410A. Różnice między nimi są znaczne. R32 (tzw. diflurometan) w minimalnym stopniu wywiera wpływ na naturalne środowisko – w porównaniu z R410A, który to bardziej przyczynia się do tworzenia efektu cieplarnianego (wskaźnik GWP jest ok. 3 razy wyższy). Ponadto o ekologiczności tego czynnika świadczy również jego ilość przy napełnianiu urządzenia – 30% niższe użycie niż w przypadku R410.

Niższe koszty czynnika i naprawy, wygodniejszy serwis wynikający z dwóch stanów skupienia – ciekłego i gazowego, wydajność pracy urządzenia, mniejsza zapalność to kolejne zalety diflurometanu. Przy montażu należy pamiętać o instalacji przy ziemi czujników wycieku ze względów bezpieczeństwa (R32 nie ma zapachu i koloru).

Co istotne, czynnik R410 nie jest już stosowany w nowych urządzeniach. Chodzi o urządzenia wprowadzone do obrotu od 2015 roku. Może być on stosowany jedynie do celów serwisowych. Mimo tego, inwestowanie w R410 nie jest opłacalne, gdyż od 2025 roku obowiązkowe będzie korzystanie z czynnika R32 – następcę R410.

Jeżeli szukasz serwisu lub montażu klimatyzacji zapraszamy do kontaktu z nami. Doradzimy i pomożemy wybrać idealną klimatyzację dla Ciebie. Oferujemy konkurencyjne ceny.

Udostępnij:

Kontakt z nami

Chorzów – Katowice – Bytom – Zabrze – Gliwice, Knurów – Mikołów – Mysłowice – Siemianowice – Świętochłowice – Piekary Śląskie – Tarnowskie Góry – Tychy – Rybnik – Racibórz – Żory – Przyczyna – Wodzisław Śląski – Jastrzębie Zdrój – Skoczów – Orzesze – Czerwionka Leszczyny -Pyskowice 

Zobacz inne nasze posty

STERYLIZACJA UV-C

Dezynfekcja za pomocą lampy UV-C jest powszechnie stosowana w szpitalach i placówkach medycznych, gdzie bardzo ważna jest sterylność powietrza. W odpowiedzi na potrzeby współczesnego świata,

Czytaj więcej »