CZY KLIMATYZACJA JEST ZDROWA?

Na temat wpływu klimatyzacji na zdrowie i jej działaniu krąży wiele mitów. Z jednej strony nie wyobrażamy sobie pracy w upalnych biurach bez dostępu do schłodzonego strumienia powietrza. Z drugiej jednak strony, czy zimne powietrze jest dla nas w pełni bezpieczne? Czy nie powoduje chorób lub nie prowadzi do osłabienia? Odpowiedź jest, jak zwykle taka sama – podstawa to rozsądne korzystanie z klimatyzacji.

Zasady dobrego korzystania z klimatyzacji

  1. Zadbaj o optymalną temperatura powietrza – w upalne dni, najlepiej czujemy się w temperaturze powietrza 23 – 26◦ C. Jeżeli ustawimy klimatyzację na niższą temperaturę, chłód może pogorszyć nasze samopoczucie. Warto pamiętać, że gwałtowna zmiana temperatury w pomieszczeniu może prowadzić do licznych dolegliwości dróg oddechowych, zatok, czy gardła. Jeżeli jednak ustawimy klimatyzację na właściwym poziomie, nie musimy obawiać się przeziębienia czy innych dolegliwości spowodowanych dużą różnicą temperatur.
  2. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu – zalecana wilgotność względna powietrza wynosi ok. 40-60%. Im temperatura na zewnątrz jest wyższa, tym wilgotność powinna być niższa. Gdy skóra jest nadmiernie wysuszona, może dojść do zaburzeń warstwy hydrolipidowej naskórka, co w konsekwencji skóra staje się bardziej podatna na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych.
  3. Odpowiednie ustawienie strumienia zimnego powietrza – jednym z największych błędów jest takie ustawienie klimatyzacji, w którym strumień zimnego powietrza skierowany jest bezpośrednio na osoby znajdujące się w tym pomieszczeniu. Zimny nawiew może okazać się bardzo niekorzystny dla naszego zdrowia.
  4. Ustawienie prędkości przepływu powietrza – nie należy ustawiać zbyt dużej prędkości wpływu zimnego powietrza, ponieważ może dochodzić wtedy do przeciągu. W przypadku gdy jesteśmy spoceni, może to skończyć się przeziębieniem. Prędkość wpływu powietrza nie powinna przekraczać 0,2 m/s.
  5. Regularne odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji – zagrzybiona klimatyzacja może być siedliskiem wielu niebezpiecznych grzybów i bakterii, które w konsekwencji będą wpływać na nasze zdrowie. Jeżeli jednak regularnie będziemy dbać o odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji, wówczas nie tylko nie musimy obawiać się negatywnych konsekwencji działania klimatyzatora, a wręcz przeciwnie, uzyskamy lepszą jakość powietrza.
  6. Regularna wymiana filtrów w klimatyzacji – częstotliwość wymiany filtrów uzależniona jest od rodzaju klimatyzatora. Warto jednak pamiętać, że to właśnie filtry zużywają się najszybciej i są elementem, które narażone są w największym stopniu na absorpcję zanieczyszczeń. Filtr w domowej klimatyzacji powinien być czyszczony przynajmniej 1 raz na kwartał. Przy dużej częstotliwości pracy klimatyzatora może być rekomendowane czyszczenie filtra nawet 1 raz w miesiącu.

Jak widać stosując te parę prostych zasad nie musimy się obawiać o nasze zdrowie stosując klimatyzację, a wręcz przeciwnie może ona pozwolić nam na lepszy komfort pracy i odpoczynku.

Udostępnij:

Kontakt z nami

Chorzów – Katowice – Bytom – Zabrze – Gliwice, Knurów – Mikołów – Mysłowice – Siemianowice – Świętochłowice – Piekary Śląskie – Tarnowskie Góry – Tychy – Rybnik – Racibórz – Żory – Przyczyna – Wodzisław Śląski – Jastrzębie Zdrój – Skoczów – Orzesze – Czerwionka Leszczyny -Pyskowice 

Zobacz inne nasze posty